17 Haziran 2015 Çarşamba

İşveren Markası Nedir, İşveren Markası Oluşturma         
           İşveren Markası kavramı son dönemde sıklıkla duyulmaya başlandı. İşve­ren Mar­kası, İK gün­de­mi­nin en gözde konu­la­rın­dan birisi ve önemi gün geç­tikçe artı­yor. Türkiye’de işveren markası çalışmaları son birkaç yıldır hızlanmış durumda. Artık Türkiye’de  çok başarılı yerel işveren markaları var.Bu da demek oluyor ki işveren markası mevcut çalışanın bütün hayatını kapsıyor. Bunun için de şirketler iç iletişimlerinde, mevcut veya önceki çalışanları ile olabilecek  potansiyel adaylarını stratejik olarak yönlendirebilmek için  işveren markası yatırımları yapıyorlar.

      İşveren markası kavramına gelecek olursak;  şirketlerin “çalışılabilecek en iyi yer” olma gayretini temsil eder.  Bir şirketin, çalışmak için nasıl bir şirket olduğu algısı “işveren markası” olarak adlandırılıyor.Şirketler her zaman  en yeteneklinin peşinde olmuşlardır. En yetenekliler de en çok çalışılmak istenen şirketlerin peşinde. Şirketler örgüt kültürüne en uygun çalışanları keşfederek, kendilerine bağlamak için çaba sarfetmektedirler. İşveren markası  organizasyonunuzu hedef kitle gözünde  çekici ya da itici kılan izleniminizdir.

      1930’lu yıllarda P&G, marka yönetimi kavramını oluşturdu. Bu kavram iş süreçlerine denge, planlama, üretim ve ölçüm gibi farklılıklar getirdi.
     1990’lı yıllardan itibaren insan kaynaklarında işe alım, müşteriyi elde tutabilme ve sözleşme zamanlarının geliştirilmesi gibi rekabetçi bir avantaj elde etmek için marka gücü kullanılmaya başlandı.

     
                                  


          İlk defa 1990larda kullanılan kav­ra­mı­n yara­tı­cısı Simon Bar­row, işve­ren mar­ka­sını 'işve­ren tara­fın­dan sunu­lan fonk­si­yo­nel, eko­no­mik ve psi­ko­lo­jik yarar­lar paketi' ola­rak tanım­la­mış­tır. Barrow’un tanı­mındaki fonk­si­yo­nel, eko­no­mik ve psi­ko­lo­jik yarar­lar paketi  günümüzde birçok yönetici tarafından kullanılmaktadır. Örneğin işveren marka yöne­ti­minde  ekonomik ve fonksiyonel yarar­lar paketi demek iş yerinde çalışılan ortam, şartlar, koşullar, ücret, şirketin sana sunduğu sosyal faaliyetler  gibi fonksiyonlar anlamına gelir. Bunlar mev­cut ve etkin çalı­şan­la­rın işve­ren ter­cih­le­rini etkiler.
       Psi­ko­lo­jik yarar­lar ise, çalışanların şahsi imaj­la­rını geliş­tirme, insan­ların öz benliklerine sahip çıkma ya da kendi­le­rini rahatça ifade etme gibi gereksinimlerine olanak sağlar. Mesela insanlar her iki markadan birini daha rahat, konforlu olduğu için tercih ederken diğerini  görünüşü, diğer insanların gözündeki izlenimi için tercih edebilirler. Her iki mar­ka­nın da seçi­minde fizik­sel özel­lik­ler önemlidir ancak psi­ko­lo­jik özel­lik­ler ayırıcı nite­lik­te­dir. Hedef kitle bir işe yalnızca ücret, yeme, içme, gibi gereksinimlerini gider­mek için gir­mez.  İşte tam da burada örgütün kalitesi, amacı, değer­leri, işin çalışana katacağı say­gın­lık gibi psiko­lo­jik nitelikler de ön plana çıkacaktır.
      İşveren markası yönetiminde şirketler çalışanları üzerinde çalışılabilecek en iyi iş yeri algısı oluşturmalılardır. Şirketin çalışanları açısından iyi iletişim kurabilmenin daha iyi bir gelecek oluşturmak için temel etken olduğunu ve birlikte her zaman en iyi olmak için en iyi çalışma ortamının en başta en iyi iş ortağından geçeceği algısını geliştirmeli ve bunu çalışanlarda yaratmalılardır. İşveren markası oluşturmak şirketin güçlü bir işveren olduğu hakkında farkındalık yaratmak, hayran olunacak şirket olduğunu yansıtmak ve çalışanların hep en iyisi olmak için heveslenmesini,  hep böyle hissetmesini sağlamaktır.

Nasıl Daha İyi Bir İşveren Markası Uzmanı Olunur?
  • Sosyal medyayı aktif olarak kullanılmalı
  • Araştırmacı olmalı
  • İK haricinde reklam ve pazarlama konularında strateji geliştirebilmeli
  • Yaratıcı, yenilikçi ve proaktif
  • İletişimi güçlü
  • Trendleri takip eden
  • Teknolojiye hâkim


        Sonuç olarak Y kuşağı organizasyondan sadece ücret talep etmiyor. Takdir edilmek istiyor, rahat çalışma ortamı istiyor, ödüllendirilmek, sosyal faaliyetlerde bulunmak istiyor.  ‘İşveren Markası’ yaklaşımı geçici bir trend değildir ve  iyi bir işveren markası algısının oluşturulabilmesi  için güçlü İK faaliyetleri ve bununla birlikte insan odaklı bir yaklaşıma gereksinim vardır. İşveren markası şirketin söyledikleriyle değil yapmış olduklarıyla değerlendirilir. 
TÜRKİYE'DE EN BEĞENİLEN ŞİRKETLER 2014
1) TURKCELL
2)KOÇ HOLDİNG
3)COCA-COLA TÜRKİYE

SEKTÖRLERE GÖRE EN BEĞENİLENLER
Akaryakıt: SHELL & TURCAS PETROL
Ambalaj: POLİNAS
Aracı Kurumlar: İŞ YATIRIM
Bankacılık: GARANTİ BANKASI
Bilişim: MİCROSOFT
Bireysel Emeklilik: ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
Bisküvi Çikolata: ETİ
Boya: BETEK BOYA
Çimento: AKÇANSA
Dayanıklı Tüketim: BSH
Demir Çelik: EREĞLİ DEMİR ÇELİK
Enerji Sektörü: ENERJİSA
E-Ticaret: SAHİBİNDEN.COM
Faktoring: YAPI KREDİ FAKTORİNG
Hava Yolu Taşımacılığı: THY
Hazır Giyim ve Mağazacılık: LCW
Alkollü İçecek: MEY İÇKİ
Alkolsüz İçecek: COCA-COLA TÜRKİYE
İlaç: NOVARTİS
İnşaat: ENKA
Kargo nakliye: EKOL LOJİSTİK
Kişisel bakım ve kozmetik: P&G
Leasing: YAPI KREDİ LEASİN
Mobilya: IKEA
Oluklu Mukavva: MONDİ TİRE KUTSAN
Organize Perakende: MİGROS
Otel ve Konaklama: FOUR SEASONS
Otomotiv: MERCEDES-BENZ TÜRK
Reklamcılık: TBWA
Seramik ve Yapı Malzemeleri: ECZACIBAŞI VİTRA
Sigorta: ANADOLU SİGORTA
Süt ve Sütlü Mamüller: PINAR
Telekominikasyon: TURKCELL
Temizlik: UNİLEVER
Turizm ve Acente: ETS
Tüketici Elektroniği : ARÇELİK
Yönetim Danışmanlığı: MCKİNSEY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder